Грижите за розите след цъфтежа се състоят основно в подрязване и наторяване. Подрязването помага да се възстанови декоративността на храста и да се стимулира отново цъфтежът, ако сортът притежава тази характеристика. От друга страна, торовете подхранват растението и влияят върху неговата жизненост.
За царицата на градината се полагат грижи през целия сезон в следната последователност: първо подрязване, след това наторяване, последвано от разрохкване на почвата, мулчиране и, ако е необходимо, защита срещу гъбични заболявания и вредители, основният от които е акарът.
Как се подрязва розата след цъфтежа?
Розата е "програмирана" да се размножава чрез семена, така че след като цъфтежът приключи, цялата енергия се насочва към образуване на плодове. След като плодовете се образуват, цъфтежът спира, защото растението не вижда смисъл от него. Затова, ако искаме нови цветове - незабавно отстраняваме изсъхналите съцветия. В този случай розата, в зависимост от вида, ще произведе нови пъпки или ще образува нови леторасти.
Подрязването на розите след цъфтежа е необходимо за всички видове от тези храсти:
-
букетни рози - отстраняването на цъфтящите съцветия стимулира повторното им отглеждане, тъй като това е вид с продължителен цъфтеж;
-
миниатюрни рози - прореждането на храста предпазва от болести и стимулира повторния цъфтеж;
-
едроцветна роза - препоръчително е избирателно да се подрязват върховете на леторастите, когато увяхват, за да не отслабне растението поради образуването на плодове;
-
Английски рози и други храсти - изисква се подрязване на изсъхналите стъбла, за да се възстанови декоративността на храста и да се стимулират сезонните издънки, които ще цъфтят през следващата година;
-
катерещи се рози - през лятото те изискват отстраняване не само на изсъхналите съцветия, но и на целите изсъхнали стари леторасти, тъй като по тях вече няма да се образуват пъпки.
Общи правила за подрязване: използвайте само остри инструменти с чисти остриета; отрязвайте върховете на леторастите до най-близкия лист; новият летораст ще расте в същата посока, в която е останал горният лист.
С какво да наторявам розите след цъфтежа?
Розите изразходват много енергия за цъфтеж и се нуждаят от минерални или органични торове съдържащи пълния набор NPK. След подрязването можете да наторявате храстите както под корените, така и по листата с разтвор на пепел (чаша, приготвена с литър вряла вода и след като изстине, изсипана в кофа с вода) и всякакви разложени органични материали, които са източник на азот. Ако нямате време сами да приготвяте хранителни настойки - използвайте готови торове за рози, което е много удобно и се избягват неприятностите.
Общи правила за наторяване на розите:
-
прилагайте торове след поливане, а водоразтворимите торове - едновременно с поливането;
-
Най-подходящото време за наторяване е рано сутрин, късно вечер или в облачни дни;
-
задължително разрохквайте почвата под храста, преди да го полеете;
-
За да се поддържа почвата в оптимално състояние, е добре кореновата зона на розата да се поддържа под мулч, например кора от иглолистни дървета.
Споделете в коментарите своя опит в подрязването и торенето на рози - той със сигурност ще бъде полезен за тези, които планират първата си розова градина. Това кратко ръководство със сигурност ще улесни грижите за розите дори за начинаещите градинари!