Отглеждането на рози в контейнери е добър начин да украсите балкона, терасата или малкия двор с ярки цветове и деликатен аромат. Растенията в саксии ще ви помогнат да създадете атмосфера на красота и уют, дори и да разполагате с много малко свободно пространство.
Избор на разновидност: компактна красота
Розите, подходящи за отглеждане в контейнери, са миниатюрни рози катерливите, едроцветните и букетните рози са подходящи за отглеждане в контейнер. Сред тях изберете най-компактните и невзискателни сортове.
Местоположение на контейнера: нуждае се от светлина и въздух
Розите се нуждаят от поне 5-8 часа слънчева светлина на ден, за да цъфтят пищно. Осигурете на растенията добра циркулация на въздуха, за да предотвратите заболявания. Редовно завъртайте контейнера, за да осигурите равномерна светлина и правилно развитие на растенията.
Избор на контейнер: обем в декорация
Контейнерът трябва да има дренажни отвори за оттичане на излишната вода. Керамичните саксии са по-добри от пластмасовите, защото задържат влагата по-дълго. Изберете контейнер с достатъчен размер, за да може кореновата система да се развива. Минималната височина на саксията е 40 cm.
Съвет. Практичните пластмасови контейнери за рози могат да се поставят в дървени или метални саксии - това не само ще увеличи декоративната стойност на контейнера за розариум, но и ще предпази контейнерите от силна топлина през горещия сезон.
По-добре е веднага да купите достатъчно голяма саксия. Розите с големи цветове, флорибундата и катерливите рози се нуждаят от саксия с обем 10 или 15 литра. Букетните рози се чувстват добре в саксия от 8-10 литра. Катерливите и миниатюрните рози могат да се отглеждат в съдове от 5-8 литра. При избора на дизайн на цветната леха вземете предвид цвета на венчелистчетата и стила на градината.
Почва за контейнери
Необходимо е да закупите или да подготвите специална почва за засаждане. Тя трябва да е висококачествена, без вредители, хранителна и с неутрална киселинност. Поставете дренаж на дъното на контейнера, за да предотвратите събирането на вода. Подходящи са варовик, счупени тухли, камъчета.
Засаждане на рози в контейнери
Разсадът в контейнерите се засажда в началото на пролетта, за да може да цъфне още същата година:
-
Внимателно извадете розата от опаковката, като внимавате да не повредите корените.
-
Поставете в нов контейнер върху слой от дренаж и почва.
-
Запълнете останалото пространство с почва, като я уплътните около корените.
-
Покрийте кореновата шийка (мястото, където стъблото се превръща в коренова система) с 3-5 см почва.
Поливайте добре и мулчирайте повърхността на почвата, за да намалите поливането. Можете също така да добавите предварително хидрогел към почвената смес със същата цел.
Поливане
След засаждането поливайте розите обилно, без да позволявате на почвата да изсъхне. Поливайте редовно след засаждането - това е от решаващо значение за растенията в контейнери, които не могат да черпят влага от самата почва. Проверявайте влажността на почвата два пъти дневно - ако тя е суха на дълбочина 1 см, е време да се снабдите с лейка.
Торове за великолепни цветя
Комплексен тор за рози ще осигури на растението всичко необходимо. Той се прилага според указанията на опаковката. Цветето трябва да се тори редовно през топлия период на годината, тогава то ще бъде украшение и ще покаже целия си чар.
Подрязване: грижа за красотата
Премахвайте увехналите цветове, за да стимулирате образуването на нови. Не позволявайте на семената да се зародят, за да се образуват нови пъпки до есента. Изрежете тънките, незрели леторасти и скъсете скелетните клони преди зимата.
Защита срещу болести и вредители
Редовно проверявайте градината си с контейнери за болести и вредители. Ако е необходимо, използвайте подходящи инсектициди или фунгициди.
Розите често се нападат от паяжини. Ако не се вземат мерки, акарите бързо унищожават цветовете. За унищожаването им могат да се използват специални препарати, а на самите растения трябва да се осигури повече пространство за растеж и развитие.
Праховидната мана по розите води до появата на характерни бели петна. Гъбата се развива бързо през топлите дни в сенчести места, като причинява сериозни щети на растенията. Заразените участъци трябва да се отстранят и унищожат, растенията да се напръскат с фунгицид и да се обмисли прореждане на храстите.
Презимуване: умерено студено
През топлите зими розите в контейнери могат да се оставят навън. Без изолация те могат да издържат на температури до -10°C. Въпреки това е по-добре да не подлагате деликатните цветя на тежко изпитание. Ако се очакват слани, преместете контейнера в хладно помещение (неотопляема веранда, гараж).
Отглеждането на рози в контейнери е забавно и не е трудно. То е достъпно както за опитни, така и за начинаещи производители на цветя. С нашите прости съвети можете да се наслаждавате на красотата и аромата на розите през цялото лято.