Нашият онлайн магазин предлага колоновидни ябълкови дървета уникален вид овощно дърво за компактни градини. Те се отличават от обикновените дървета по ниския си растеж, липсата на странични издънки и обилното плододаване. Короната им е тясна и издължена, наподобяваща колона. Това ги прави идеални за малки градини и ограничени пространства.
Предимства и недостатъци
За да получите стълбовидни дървета те се присаждат на подложки за джуджета, което ги прави много по-малки от нормалните дървета.
Те могат да се засаждат много по-близо една до друга, което спестява място в парцела. Няма нужда от стълби или специално оборудване за прибиране на реколтата.
Въпреки малкия си размер колоновидните ябълкови дървета са много продуктивни. Плододават бързо - първите плодове могат да бъдат събрани на втората или третата година след засаждането.
Те не се нуждаят от сложна резитба, тъй като короната се формира сама.
Колоновидните ябълкови дървета имат и недостатъци. Животът им е много по-кратък от този на обикновените дървета. След 15-16 години плододаването им значително намалява.
Те се нуждаят от редовно хранене през целия си живот.
Засаждане на колоновидни дървета
За колоновидните ябълкови дървета изберете слънчево място, защитено от вятър. Разстоянието между разсадите трябва да бъде поне 70 см, а между редовете - около 1 метър. Глинестите почви са най-подходящи. Нивото на подпочвените води не трябва да е по-високо от 1,5 метра, а почвата трябва да е неутрална или слабо кисела.
Дърветата се засаждат през есента или пролетта. Най-добрите условия за засаждане през есента са между октомври и ноември. Не засаждайте твърде късно, тъй като разсадът няма да има време да се подготви за настъпването на зимата. Растенията в контейнери могат да се засаждат през целия вегетационен период.
Ако искате да засадите няколко колоновидни дървета, не е необходимо да изкопавате отделна дупка за всяко от тях. По-удобно е да направите траншея и да засадите растенията в един ред.
Съвет. За да изглежда градината спретната, опънете въжето и го разпънете, като стъпвате върху него.
Поливане
Колоновидните дървета нямат дълбоко разположен корен. Корените им са повърхностни и се разпространяват около ствола на дълбочина около 25 cm.
Затова растенията се нуждаят от редовно поливане, особено през първите години на отглеждане. Стандартната поливна норма е 10 литра вода на метър растеж на ябълковото дърво.
Дърветата, засадени през пролетта, трябва да се поливат обилно до есента, за да се вкоренят добре. През горещото и сухо лято градината трябва да се полива два пъти седмично.
През есента, преди дърветата да изпаднат в покой, е необходимо т.нар. подхранващо напояване - обемът му е 2-3 пъти по-голям от стандартния.
Ако нямате време да поливате често, по-добре е да мулчирате в близост до ствола. Това ще намали значително изпарението.
Как да се храним
Особено колоновидните сортове се нуждаят от редовно торене - торове можете да поръчате от нашия онлайн магазин.
При засаждането е добре да добавите в дупката комбиниран тор с дълготраен ефект, който ще продължи през целия сезон.
През пролетта колоновидните ябълкови дървета се нуждаят от азот, за да растат. През лятото използвайте комбиниран минерален тор, съдържащ равни пропорции азот, фосфор и калий. В края на лятото и началото на есента не прилагайте азот, а използвайте калиев тор, за да подготвите дърветата за зимата.
Подрязване
От биологична гледна точка колоновидните ябълкови дървета не образуват голям брой странични издънки, така че короната им не се нуждае от оформяне - достатъчно е да се подрежат страничните клони през пролетта или след опадането на листата, ако са се разпространили твърде много. Годишният прираст на ябълковото дърво с колоновидна форма не надвишава 10-15 cm.
Важно: Не отрязвайте горната част на централния водач. Ако го направите, дървото ще насочи цялата си енергия към създаване на странични леторасти и няма да получите реколта.
Защита
Проверявайте редовно дърветата си, за да откриете навреме вредителите и болестите. Най-често срещаното заболяване в нашия климат е струпясването. Тя се разпознава по маслиненозелените петна с неправилна форма по листата и дръжките.
Второто най-често срещано заболяване е брашнеста мана. Тази болест напада предимно младите листа и цветните пъпки, които се покриват с бял мицел и след това стават кафяви.
Ако се появи инфекция, трябва да се приложи подходящ фунгицид.
Колоновидните ябълкови дървета са отличен избор за тези, които искат да получат богата реколта на ограничено пространство. Компактният им размер и непретенциозността им са ги направили много популярни в съвременното градинарство.