Гроздето изисква внимателни грижи, за да се получат вкусни и сочни плодове. Есенната резитба и зимният подслон са ключови моменти при отглеждането на това растение. Те позволяват получаването на богата реколта дори при студен климат.
Есенно подрязване: подготовка за зимата
Есенната резитба на гроздето не е козметична процедура. Тя е важен етап от жизнения цикъл на растението. Тя помага на лозата да се подготви за зимата, увеличава добивите и позволява формирането на подходяща корона.
Справка
-
Заместващото клонче е късо подрязано клонче с 2-3 пъпки. Две пъпки са необходими за възстановяване на плододаването през следващата година, а третата е резервна, в случай че очите загинат през зимата.
-
Плодният стрък е дълъг клон, на който след резитбата остават 4-12 пъпки в зависимост от сорта и възрастта на храста. Той се образува от летораст, разположен в непосредствена близост до заместващия клон.
-
Заместващият клон и плодният стрък заедно образуват плодното звено. Тази двойка леторасти формира основата, на която ще се поставят кичурите.
Младо лозе
През годината на засаждане фиданката не трябва да се подрязва. Тя трябва да развие филизи и корени и да има време да набере сила преди предстоящата зима. Първата резитба на младото грозде се извършва едва през втората година. Лозата трябва да има 2 летораста с по 5-7 очи на всеки - това е бъдещата основа на лозата.
Есенно подрязване през третата година
След като листата паднат, отрежете всички леторасти с изключение на два от всеки двугодишен летораст. Единият от тях се подрязва до 2-3 пъпки - това ще бъде заместващият издънка. Другият летораст (този, който е по-далеч от центъра на храста) се подрязва на 4 пъпки, за да се образува плоден летораст.
Подрязване на гроздето през четвъртата година
През есента, след като листата паднат, отрежете вертикалните леторасти, които са дали плод през лятото, заедно с плодния летораст, на който са израснали. Оставете издънките, които растат от заместващия клон. Отстраненият от центъра на храста издънка се отрязва на 5-7 очи, а този, който е по-близо до центъра - на 2-3 очи. Образува се нова плодна пъпка. Оставете по една плодна пъпка на всеки скелетен клон на храста.
Старото лозе
Ако гроздето не бъде подрязано през есента, лозата ще стане прекалено гъста и ще спре да дава плодове. За да се избегне отслабването на растението, есенната резитба се извършва на два етапа.
През септември трябва да се изрежат всички нежелани зелени леторасти, които са се впили в долната тел на решетката. Издънките от текущата година, които са надраснали долната тел, се прогонват, т.е. отрязват се върховете им, като се премахват до 10 % от дължината им. По-ранното подрязване не е възможно, тъй като това ще доведе до огромен брой издънки, които ще трябва да бъдат премахнати. Ако през септември на растението все още има леторасти, те трябва да се съкратят, като на всеки от тях се оставят не повече от три листа - те са полезни за фотосинтезата.
През октомври-ноември храстът се подрязва силно. През зимата се подрязват само онези части на растението, които са необходими за бъдещото плододаване. Основната задача на този етап на резитба е да се формира нов заместващ клон и плодна летораст на всеки скелетен клон. Колкото по-стар и по-силен е храстът, толкова по-дълъг трябва да бъде плодният стрък.
Как правилно да покриете лозите срещу измръзване
Без подслон, дори в южните райони, гроздето може да измръзне, което ще ви лиши от богата реколта през следващата година. Предварително подрязаните лози трябва да се покрият след първите силни студове.
Първо обаче растението трябва да се подготви. Изчакайте, докато кората на леторастите стане леко кафява (това обикновено се случва след няколко сутрешни слани). След като нощната температура започне да спада до -7°C, а дневната не се покачва над нулата, можете да започнете да поставяте укритията. За тази дейност трябва да се избере светъл и сух ден.
Експертите препоръчват използването на агрофибри като основен покривен материал. За допълнителна изолация могат да се използват слама, лапник, листа.
Начини за покриване на гроздето:
-
Сушене - лозите се свалят от тел и се поставят на земята. Покриват се отгоре със слой сухи листа, иглички или други органични материали. След това се покриват с фолио.
-
Сушене на въздух - лозите се полагат на земята, поставят се дъги, покриват се с агрофибър и краищата на покриващия материал се фиксират.
-
В сандъчета - лозите се поставят в сандъчета, пълни със сух материал (листа, иглички, слама). Кутиите се покриват с фолио.
Важни моменти:
-
Необходимо е гроздето да се покрие след първата слана, но преди стабилно застудяване.
-
Капакът се сваля през пролетта, когато температурата на въздуха се повиши над 0°C.
-
Ако лозите са покрити с фолио, е необходимо да се осигури вентилация.
Полезни съвети
Когато сваляте лозите от опорите, трябва да внимавате да не повредите деликатните леторасти.
Гъстотата на агрофибрите трябва да се избира в зависимост от климата на региона.
Не забравяйте да проветрявате подслона - това е важно, за да предотвратите загиването на лозите.
Като следвате тези прости препоръки, ще можете да се наслаждавате на вкусни и сочни гроздови плодове от собствената си градина. Правилното подрязване през есента и защитата за зимата ще ви помогнат да получите богата реколта и да запазите растенията си за много години напред.