Клематисът е луксозно многогодишно растение, красиво цъфтящо увивно растение, което украсява градините. Ефектните му съцветия на фона на зелена листна маса създават атмосфера на романтика и уют, оживяват вертикалните композиции и маскират стени и огради през лятото. За да може клематисът да процъфтява в продължение на много години, той трябва да бъде правилно засаден и правилно да се грижи за него.
Избор на местоположение
Клематисите обичат слънцето, но в горещ климат могат да изгорят и да се опарят. В южните райони с дълги периоди на суха жега е по-добре да изберете място на полусянка. Те трябва да са защитени от течение и силни ветрове.
Тези правила за избор на място важат за всички видове увивни растения декоративни които се предлагат в каталога на GradinaMax.
Цветето не понася стояща вода, затова не трябва да се засажда в низини или в райони с тежка глинеста почва. Идеална е плодородна, дренирана глинеста почва. Киселинността трябва да е умерена. Твърде киселата почва трябва да се неутрализира чрез добавяне на вар.
Подготовка за кацане
При засаждане през есента почвата се прекопава един месец предварително. Ако засаждането е планирано през пролетта, по-добре е дупката да се изкопае през есента. Почвата, която не е подходяща за клематис, може да се подобри при прекопаването:
-
Добавете торф, пясък и компост към глинестата почва;
-
Добавете пясък и чернозем към торфената почва;
-
добавяне на глина и изгнили органични вещества към песъчлива почва.
Засаждане на клематис
Най-подходящото време за засаждане е пролетта или есента. Опитните градинари препоръчват ранна есен, тъй като растението ще има време да се вкорени добре. Разстоянието между дупките трябва да е около 100-130 см. Клематисът трябва да се засажда така, че кореновата шийка да е на нивото на почвата или малко под него. Не забравяйте да монтирате опори преди засаждането.
Етапи на засаждане:
-
Дълбочината и ширината на дупката зависят от вида на почвата и размера на корените на разсада. Дупка с размери 50x50x50 cm е достатъчна за леки почви, а 70x70x70 cm - за тежки почви.
-
Препоръчително е на дъното да се добави дренажен слой от натрошени тухли или трошен камък, особено ако почвата е тежка и влажна.
-
Напълнете дупката с градинска почва, смесена със суперфосфат, пепел и компост.
-
При засаждането е важно да се създаде наклон, който да позволява на водата да се оттича от шийката, за да се избегне застояването на влага, което е вредно за клематиса.
-
Ако е необходимо, накиснете корените на разсада във вода или стимулатор.
По-добре е клематисът да се засажда в облачно време без вятър. Подготвената почва се изсипва в ямата под формата на конус. Разсадът се поставя отгоре. След това корените се покриват с почва, като леко се притъпкват. Важно е да се уверите, че кореновата шийка (мястото, където корените влизат в стъблото) е заровена:
-
за разсад на възраст до една година - на 5-10 см;
-
за възрастните растения - с 10-12 cm.
Грижа
Клематисът изисква редовно поливане. Почвата не трябва да изсъхва прекалено много. Полезно е торенето с органични и минерални торове. През пролетта и лятото се използват комплексни смеси за цъфтящи растения, а през есента към кръга на стъблото се добавя калий.
Подрязване
Клематисите растат бързо и изискват ежегодно подрязване. Видът на подрязването зависи от вида на клематиса. Неправилното подрязване може да доведе до липса на цъфтеж, тъй като някои сортове цъфтят само на миналогодишните леторасти, други - само на новогодишните, а хибридите съчетават и двата вида цъфтеж.
Ето защо е важно да се знае към коя група за резитба принадлежи даден сорт.
Клематисът не трябва да се подрязва през есента, тъй като това може да доведе до измръзване. По-добре е клематисите да се подрязват рано напролет, когато се виждат живи пъпки.
Групи за подстригване:
-
Група 1 (без резитба) - през пролетта се отстраняват само повредените леторасти, а останалите не се пипат.
-
Група 2 (лошо подрязване) - отрязвайте изсъхналите стъбла след цъфтежа.
-
Група 3 (силна резитба) - отрежете всички леторасти, като оставите 10-20 см над земята.
Важно! За да се гарантира, че клематисът разпределя равномерно тежестта си и че леторастите му няма да се заплетат, лозите трябва да се привързват, като леторастите се водят покрай опората.
Отглеждане в контейнер
Искате да придадете цвят на балкона, терасата или оранжерията си? Отглеждайте клематис в контейнери. Изберете подходящия контейнер - важно е да е висок поне 50 см и да има диаметър поне 60 см. Саксии от всякакви материали са подходящи.
Поставете дренаж на дъното и го запълнете със смес от градинска почва, хумус, торф и пясък. Засадете в контейнера едногодишни растения с гъсти листа, като петуния, за да го предпазите от прегряване. Не забравяйте за опората - монтирайте стълба, към която внимателно да привържете издънките. Грижите са подобни на тези за клематиса, отглеждан в градината: осигурете редовно поливане, подхранване и борба с инфекциите.
През зимата можете просто да преместите саксията в неотопляемо помещение (гараж, мазе, оранжерия) с температура около +5°C.
Спътници за клематис
Подобно на повечето лози в нашия регион, клематисът се чувства добре, когато "краката му са на сянка, а главата му е на слънце". Например хемерокалис са идеални за засенчване на кореновата зона през горещите лета. Хостас и неагресивни папрати ще бъдат също толкова подходящи съседи.
Клематисите са добри спътници за рози особено ако са рози с големи цветове или катерливи рози от класа на катерливите. В ландшафтния дизайн клематисите често се комбинират с ниски иглолистни дървета и дори се използват като почвопокривно растение в скални градини и алпинеуми.
Засаждането и грижата за клематиса не са трудни, но изискват известни познания и внимание. С помощта на тези препоръки можете да отгледате пищно и цъфтящо растение, което ще бъде акцент в градината ви.