Ябълки, череши, сливи и други дървета костилкови дървета колоновидните дървета са идеалният избор за тези, които мечтаят за овощна градина, но имат малко място за нея. Компактните им размери позволяват отглеждането на плодни дръвчета на балкони, тераси и малки дворове.
Цитрусовите дървета - също могат да се използват в градината с контейнери - повечето от тях могат да растат и да дават плодове в продължение на много години в ограничена почва.
Засаждане
Колоновидните дървета се пресаждат в контейнери рано напролет преди началото на вегетационния период или през есента преди настъпването на студеното време. През първите две-три години от живота на растението е достатъчен контейнер от 10-15 литра. След това то трябва да се пресади в по-голям съд с обем 25-30 литра.
Ако дръвчетата ще се отглеждат на балкон, по-добре е да се използват пластмасови съдове - те са по-леки от керамичните. Светлите контейнери се нагряват по-малко, като по този начин се избягва прегряването и бързото изсъхване на почвата през лятото.
Дърветата в контейнера трябва да получават поне шест часа слънчева светлина на ден - това ще им позволи да растат и да плододават добре. Най-добре е контейнерната овощна градина да бъде разположена на южната или югоизточната страна. Тя трябва да бъде добре проветрена, но течението е нежелателно.
Как се пресажда разсад:
-
Поставете дренажа на дъното на съда.
-
Разстелете купчина пръст.
-
Поставете резниците и разпръснете корените.
-
Напълнете саксията с почва, като оставите кореновата шийка на нивото на земята.
-
Налейте обилно вода при стайна температура.
Можете да приготвите субстрата сами, като смесите торф с градинска почва в съотношение 9:1. Струва си да добавите 20 г комплексен минерален тор на всеки 10 л от сместа.
Грижа
През първите години от живота си и в горещо време саксийните растения трябва да се поливат често и да не се оставят да изсъхнат. Хидрогелът ще помогне за задържане на влагата в почвата.
Съвет. По-добре е да мулчирате почвата в контейнера, за да избегнете плевелите и да намалите изпарението на влагата.
Торовете се прилагат от втората година нататък. Азотът е полезен през пролетта преди цъфтежа. През лятото са необходими калиеви и фосфорни торове - те ще помогнат на дървото да заложи добре плодове. През есента се прилагат калиеви торове, за да се подготви дървото за периода на покой.
Характеристика на плодовете
Ябълковите дървета с форма на колона раждат плодове на къси клонки, които растат направо от ствола. Всеки плододаващ клон живее не повече от три години, след което остарява и умира. Затова при възрастните растения ябълките не се образуват по целия път нагоре, а само в горната част. Старите ябълкови дървета изобщо не дават плодове, защото със спирането на растежа на ствола вече не се образуват нови пръстени. В такива случаи трябва да се извърши подмладяваща резитба.
Създаване на стълбовидни дървета
Колоновидните дървета се получават чрез присаждане на плододаващия сорт върху джуджешка подложка. При тази техника дървото достига не повече от 1,5-2 метра височина и се оформя като единствен ствол с къси плодни клони.
Ако дървото развие силни странични издънки, те трябва да се отстранят.
След време, когато всички плодове се преместят на върха, трябва да се направи подмладяваща резитба: отрежете ствола на височина 50 cm, а от развитите странични клони оставете най-силния летораст и го насочете вертикално нагоре. Останалите клони трябва да се отстранят, в противен случай може да не се наблюдава плододаване
Изкуствено опрашване
Овощните дървета на балкона на апартамент в града могат да цъфтят обилно, но да не дават плодове. Това означава, че наблизо няма опрашващи насекоми. Ситуацията може да се оправи чрез изкуствено опрашване. За целта вземете четка и прехвърлете прашец от цвят на цвят.
Съвет. Съществуват самоопрашващи се сортове колоновидни дървета. Те са по-добри в градски условия от кръстосано опрашените сортове.
Хибернация
Дърветата могат да се оставят да презимуват на балкона, ако температурата не падне под +10°C. Проблемът при колониалните дървета е измръзването на върха, което води до израстване на странични леторасти вместо плододаване през следващата година.
Ако се очакват зимни студове, по-добре е контейнерите с дръвчетата да се поставят в хладно помещение, което не замръзва. В жилищен блок това може да бъде дори стълбището пред входа, а в провинцията - гараж или неотопляема веранда.
Защита срещу болести и вредители
Проверявайте редовно дървото си, за да откриете и отстраните проблемите навреме. Ябълковите дървета в контейнери могат да бъдат дом на акари, мравки и други насекоми, които могат да повредят цветните пъпки, листата и ствола. За борба с тях могат да се използват инсектициди, които също могат да се поръчат от нашия магазин.
Най-опасната от тези болести е брашнестата мана. За да предотвратите появата на брашнеста мана, осигурете добра циркулация на въздуха около растението и поддържайте оптимални нива на влажност. Ако се появи брашнеста мана или други гъбични заболявания, използвайте фунгициди.
Отглеждането на колоновидни дървета в контейнери е чудесен начин да създадете собствена мини градина, без да заемате много място. Като следвате тези прости съвети, можете да събирате вкусни плодове и да се наслаждавате на красотата на колоновидните дървета.