Малина-ягода, тибетска малина, розова малина - това са различни имена за едно и също растение. То не е хибрид на малини и ягоди а отделен вид горски плодове, които са дошли в нашите градини от Азия. Растението е рядко и не се среща във всеки район. Затова си струва да научите повече за него.
Как изглежда
Малиново-ягодовите храсти изглеждат като обикновени малини. Те имат сиво-кафяви стъбла, покрити с бодли и леко окосмени. Листата са сложни, подобни на листата на розата, с накъсани краища. В краищата на леторастите цъфтят малки бели цветчета, които по-късно се превръщат в плодове с диаметър около сантиметър, подобни по форма на малините. Когато узреят напълно, плодовете стават червени.
Защо да засаждате
Малина-ягода е лесно за отглеждане растение. То се вкоренява бързо, презимува добре и лесно се размножава чрез потомство. Гъсталаците му са красиви по всяко време на годината, но изглеждат особено впечатляващо, когато са покрити с плодове. Плодовете не се крият под листата - те са ярки, добре видими и лесни за бране.
Малината и ягодата са подходящи за жив плет с височина не повече от метър. Расте бързо и образува гъсти, бодливи храсталаци. През есента, когато листата стават лилави и охрени, насаждението изглежда фантастично и може да се конкурира с популярни декоративни храсти като берберис или калиноволистен.
Вкусът на плода наподобява ягоди, но има деликатен послевкус на малина.
Как се засажда
Розоволистните малини обичат слънчеви места и могат да се засаждат на пълно слънце и срещу стена с южно изложение.
Храстите се засаждат в отделни ями или траншеи, като разстоянието между растенията е 70 cm, а между редовете - 150 cm.
Тибетската малина е невзискателна към почвата, но не обича силна киселинност. Расте най-добре в плодородна, добре дренирана почва, затова в дупките трябва да се добави хумус или компост.
Не засаждайте малини на места, където се задържа вода - корените им могат да изгният.
По-добре е да се засаждат през есента, за да може разсадът да се вкорени преди студеното време. След засаждането поливайте обилно и не ги покривайте с почва.
Грижа
Поливайте редовно, особено в горещо време, но не позволявайте на водата да се застоява.
През първата година плевете по-често и разрохквайте горния почвен слой, за да осигурите по-добър достъп на въздух до корените.
Струва си да мулчирате младите растения с торф или хумус, за да запазите влагата и да спрете растежа на плевелите. След 2-3 години малините ще пораснат и плевелите вече няма да представляват проблем.
От ранна пролет нататък наторявайте растението с органични вещества или комплексни минерални торове, които не съдържат хлор. От средата на лятото намалете количеството на азота и предпочитайте торове с високо съдържание на фосфор и хлор.
Изрежете издънките, които са дали плодове през есента, като оставите тазгодишните издънки да презимуват - те ще образуват плодове през следващия сезон.
Полезни съвети
Стеблата на малините са покрити с остри бодли, затова е важно да предпазвате ръцете си, когато работите с тях. За да избегнете убождания и драскотини, просто носете ленени и гумирани ръкавици.
С течение на времето храстите започват да образуват много нов растеж и се разпространяват във всички посоки. За да не се налага да се борите с допълнителни растения, е добре да ограничите растежа на храстите, като вкопаете защитни мрежи по време на засаждането.
Вредители и болести
Тибетската малина, както и обикновената малина, може да боледува и да страда от вредители. На първо място, опасни
за
нея са бръмбарите и малиновият бръмбар, които унищожават листата и цветовете.
Понякога по корените се появява бактериален рак - това е инфекциозно заболяване, което засяга млади и отслабени
храсти. Заболелите растения трябва да се изгорят, тъй като бактериалният рак не се лекува.
Ако по листата се появят кафяви петна, това означава, че малините са болни от антракноза и изискват пръскане с
медсъдържащи препарати.
От вредители ще спестите фосфорорганичните пестициди.
Как да използвате реколтата
Плодовете са вкусни в прясно състояние, но има сортове с горчивина. Тибетските малини се използват за приготвяне
на
вкусни сладка, конфитюри и компоти, плодовете се намачкват със захар и се замразяват. Напълно узрелите плодове
са
подходящи за консумация, неузрелите нямат вкус и аромат, точно както обикновените малини.
Плодовете на малината Rosolistnaya са не само приятни на вкус, но и полезни:
- правят стените на кръвоносните съдове по-силни и еластични;
- влияят благоприятно върху състава на кръвта;
- подобряват имунната система;
- предотвратяват простудни заболявания.
Малинолистната ягода е украса на сайта и източник на вкусни плодове. Тя ще се хареса на любителите на градинската екзотика и може да бъде чудесно допълнение към ландшафтния дизайн.