Засаждане на рози през есента – тайните на успешното вкореняване
Розите се считат за кралици на градината. Те украсяват всяка домашна леха, помагат за поставяне на акценти и настроение. Но всяка розова градина, дори и най-луксозната, някога е започнала със засаждането на млади храсти.
Есента е най-доброто време за засаждане на разсад от рози. Трудно е да се предскаже времето през пролетта. През септември и октомври е по-различно. През този период от годината времето е винаги топло, но не горещо. Почвата и въздухът са влажни. Това са отлични условия за растеж на корените. Ето защо разсадът има време да се вкорени перфектно и не губи енергия за натрупване на листна маса, която е ненужна през първия сезон.
Плюсове на засаждане на рози през есента
През есента може да купите най-добрия разсад, възрастта на този разсад е повече от година.
Също така в края на сезона няма строги времеви ограничения – през пролетта трябва да имате време да засадите рози, преди да се пробудят пъпките. Но трябва да приключите работата поне месец преди настъпването на стабилно студено време.
Разсадът от рози в нашия онлайн магазин се продава със затворена коренова система, така че дори дете може да сее. Тежките работи със земята ще бъдат свързани само с подготовката на ямата за засаждане.
Подготвителна работа
Успехът на тази работа до голям степен зависи от избора на местоположение и подготовката на почвата. Розите обичат светлината, особено сутрешната светлина. Ако ги засадите на сянка, храстите ще се разтегнат, те ще цъфтят слабо и върху тях няма да се образува красива буйна зеленина. Изключение правят някои сортове катерещи се рози, които са за вертикално градинарство на сенчести ъгли. Те добре цъфтят както на слънце, така и на сянка.
Мястото, предназначено за засаждане на роза, се изкопава дълбоко, добавяйки половин кофа от зряла органика и няколко чаши пепел към всеки квадратен метър. Пепелта съдържа много калий и микроелементи. По време на есенното засаждане не е необходимо да се внасят азотни торове.
Засаждане на рози на открито
За да засадите разсад в контейнер е достатъчно да изкопаете дупка, която е с 20-25 сантиметра по-голяма от земна буца с корени, да я напълните с плодородна почвена смес и внимателно да преместите разсада, без да увреждате корените.
Съставът на почвената смес може да бъде, например:
1 част торф;
1 част зряла органика;
1 част от горния плодороден слой градинска почва;
всеки сложен тор за рози и цветя според инструкциите.
След засаждането розите се поливат обилно. Ако листата започват активно да растат на разсад, а есента е гореща, тогава може да организирате временен покрив за млади растения.
След поливане храстът отново се сгушва, така че кореновата шийка и мястото на присаждане да са надеждно покрити със земя — това стимулира развитието на сортови издънки от спящи пъпки.
Засаждане на катерещи се рози близо до стените
При засаждане на разсад от катерещи се рози покрай стената, дупката за засаждане се изкопава по такъв начин, че да насочи растежа на корените отвън конструкцията, където тяхната зона за хранене би била ограничена.
Разсадът да изгради активно кореновата си система, 2-3 дни след засаждането на розите през есента почвата трябва да се разхлаби на дълбочина 3 см, а самият храст да се натрупа до нивото на изрязване на издънките, т.е. до около 10-20 см. През първата година, особено през зимата, разсадът не се подрязва.
Сигурни сме, че повечето от нашите читатели вече имат рози. Моля ви, споделете в коментарите своите тайни на засаждане и успешно зимуване на кралски храсти.
Харесва ми вашата статия.
Добър ден. Благодаря ви за вашето мнение. Опитваме се да публикуваме само най-интересните и полезни статии за нашите клиенти.