Засаждането на ягоди през есента е удобно
Много градинари предпочитат да засаждат ягоди в началото на пролетта, но ако леха с горски плодове ще се използва в продължение на няколко години, тогава по-добре е да използвате есенно засаждане. Когато се засаждат през тези периоди, разсадът се вкоренява по-добре и дава голяма реколта през следващия сезон. Основното нещо е да не закъснявате, защото зимният студ наближава.
В градина ягодите могат да растат на едно място до 5 години и след лехата трябва да се замени с друга, тъй като храстите дегенерират. В същото време в продължение на 3 години реколтата ще се увеличи ежегодно и след това постепенно ще намаляват. Друга полза от засаждането на ягоди през есента е, че градинското легло може да се използва за зеленчуци през целия сезон.
Кога да засаждате на открито
Можете да започнете засаждането във всеки регион в средата на август. Идеалното време е, когато горещината отмине и нощите станат хладни, но силен студ все още е далеч. През този период влажността на въздуха се повишава, ягодите бързо ще се вкоренят и ще насочат цялата енергия за растеж към развитието на кореновата система.
Важно. Колкото по-скоро храстите са засадени през есента, толкова по-добре ще се вкоренят и ще образуват повече плодни пъпки. Силните, добре вкоренени растения не се страхуват от зимата.
Трябва да завършите засаждането не по-късно от 1-1,5 месеца преди пристигането на стабилно студено време. Не препоръчваме да закъснявате. Растенията отнемат време, за да пуснат корени. Ако нямат време да пуснат корени, зимуването ще бъде неуспешно.
Самата растителна биология допринася за есенното засаждане. През септември започват да растат нови листа, с които храстите ще отидат под снега — през зимата те ще предпазят цветните пъпки от замръзване. През пролетта тези листа ще отмират, ще трябва да бъдат премахнати и след като снегът се стопи, ще започне нова вълна на растеж.
Избор на място, подготовка на почвата
За ягодите е подходящ слънчев район с плодородна неутрална почва, почва, чиста от многогодишни плевели. Ако почвата е много кисела, ще трябва да добавите доломитово брашно или вар. Към пясъчната почва трябва да се добави малко глина. Ягодите много обичат торовете с високо съдържание на фосфор — ако ги сложите в дупките по време на засаждането, ягодите ще реагират с бърз растеж и увеличаване на бъдещите добиви. Градинарите, които предпочитат биологичното земеделие, използват обикновена пепел като калиево-фосфорен тор.
Схема за сеене
Обикновено ягодите се засаждат на един ред, като между храстите се оставят около 30 см. Редовете се поставят от север на юг. Още в началото на лятото растенията дават дъщерни розетки и редът ще се превърне в работна лента, върху която се образуват млади растения. Препоръчителната ширина между редовете е най-малко 50-60 см, в противен случай ще е трудно да се грижите за ягодите.
Правила за сеене
Разсадът може да бъде засаден на открито легло или покрит с черно агрофибър. Засаждането на ягоди върху покриващия материал през следващия сезон ще ви спести от по-нататъшно плевене, разрохкване и често поливане, а също така ще спаси плодовете от контакт с почвата.
Технология поставяне покриващ материал:
Разстелете агрофибър по цялата дължина на лехата, фиксирайте или поръсете с пръст по периметъра, направете кръстосани разрези на местата за засаждане. Ако засаждате разсад без агрофибър, веднага преминете към следващата стъпка.
Използвайте лъжичка или колче, за да направите дупка с желаната дълбочина — корените трябва да лежат напълно в нея, без да се огъват нагоре.
Поставете чаена лъжичка есенен тор на дъното, половин чаша пепел и разбъркайте със земята.
Сложите разсада от контейнера в дупката, като уплътните почвата, така че да няма кухини.
При сеене стриктно спазвайте правилата:
Корените трябва да бъдат поставени вертикално.
Сърцето на розетката трябва да остане над нивото на земята.
След засаждането разсадът трябва да се полива.
В сухо горещо време младите растения ще трябва да се поливат ежедневно или през ден в продължение на 2-3 седмици.
Ако следвате тези прости указания, винаги ще имате вкусни и ароматни ягоди. Това е едно от най-лесно отглежданите и неизискващи градински растения.